4 Obserwatorzy
3 Obserwuję
settte

constellation Eridanus

Teraz czytam

Endymion (Hyperion, #3)
Dan Simmons, Wojciech Szypuła
Droga do Jerozolimy (Krzyżowcy #1)
Jan Guillou
Królowa Attolii
Dominika Rycerz-Jakubiec, Megan Whalen Turner
Bajki robotów
Stanisław Lem
Noc w Lizbonie
Ryszard Wojnakowski, Erich Maria Remarque
Krzyżowcy. Tom I
Zofia Kossak-Szczucka
Bracia Karamazow
Fyodor Dostoyevsky, Adam Pomorski
Uśpione Archiwum
Wawrzyniec Podrzucki
Puszcza (Bolesław Chrobry, Book 1)
Antoni Gołubiew
Męska Sprawa
Marek Kędzierski

Kolor magii

Kolor magii (Świat Dysku, #1) - Piotr W. Cholewa, Terry Pratchett Pratchettem pałują się niemal wszyscy, postanowiłam się popałować i ja, ale znowu rozczarowanie, a może ja już jestem za stara, bo ani Prachett ani Gwiezdne Wojny mnie nie ruszają. Pratchett śmieszy infantylnie, żadnego wyrafinowanego i subtelnego humoru tam nie ma, perypetii Rincewinda zwyczajnie mi się nie chciało zgłębiać - podobne trochę w tym znudzaniu mnie do Xanth Anthonego Piersa. Lubię fantastykę, ale nie tę śmiszną.  

Gej w wielkim mieście

Gej w wielkim mieście - Mikołaj Milcke Nieciekawe perypetie nieciekawego, bezbarwnego osobnika, którego jedyną cechą mogącą budzić pięciosekundowe zainteresowanie jest homoseksualizm. Pięciosekundowe, bo jeśli książkę reklamuje się jako "gejowską" wypadałoby czytelnika w jakiś sposób nie zanudzić na śmierć dylematami godnymi nastoletniej uczennicy gimnazjum. Bo sorry, strasznie ciężko uwierzyć, że ów infantylny gej jest studentem...  

Elantris

Elantris - Brandon Sanderson, Aleksandra Jagiełowicz Przewidywalne, przerysowane, przeźle napisane. Prze-Błee.  

W domu niewoli

W domu niewoli - Beata Obertyńska Autorka jest świetną pisarką i jej styl literacki nadaje niesamowitej głębi niełatwej tematyce tej książki. Myślę, że Obertyńska byłaby doskonałą malarką, ponieważ patrzy na świat jak malarz, nawet jeśli ten świat to czysty turpizm i wymaga naturalizmu aby go określić. Bystra, wnikliwa obserwatorka świata opanowanego przez ludzkie robactwo.  

Tai-pan

Tai-Pan - James Clavell Clavell potrafi zachęcić by czytelnik sam, niezależnie od lektury zaczął zagłębiać się w historyczny epizod Wojen Opiumowych i powstania HongKongu. Świetnie jest również ukazany kontrast kulturowy, pełen socjologicznych idiomów, trudności dogłębnego przeniknięcia mentalności Azjatów.  

Pod niemieckimi łóżkami. Zapiski polskiej sprzątaczki

Pod niemieckimi łóżkami. Zapiski polskiej sprzątaczki - Justyna Polanska Niestety, literacko - niskie loty. Temat jest z tych "socjologicznych-do-obserwacji" ale Autorka nie dała rady pokazać mięsa, o którym pisała.  

Kwiat pustyni. Z namiotu Nomadów do Nowego Jorku

Kwiat pustyni. Z namiotu Nomadów do Nowego Jorku - Waris Dirie,  Cathleen Miller Książka z pewnością szokująca tematyką, ale niestety, literacko płaska jak 2D. Nie wiem czy rzeczywiście bohaterka była jej autorką, czy jest to robota doskonałego ghosta - pozbawionego stylu i poprawnego jak wypracowanie o Sienkiewiczu w drugiej klasie liceum. Raz można, dla poznania obyczajów na drugim końcu świata. Za drugim razem nic już nie zostanie wniesione.  

Idiota

Idiota - Fiodor Dostojewski Ta książka była moim pierwszym audiobookiem, trafiłam na wspaniałą interpretację Jacka Rozenka, i właśnie dzięki świetnemu lektorowi odkryłam, że Dostojewskiego doskonale się słucha. Po licealnej przygodzie z Raskolnikowem jakoś długo nie mogłam się zabrać za Dostojewskiego, po lekturze Idioty tknęło mnie, że jestem już wystarczająco starym osobnikiem na czytanie tego autora. No i poszło.  

Gotuj z Papieżem

Gotuj z papieżem - Jakub Ćwiek Jedno opowiadanie zaledwie dobre, reszta znalazła się w zbiorze, bo w Fabryce Słów zatrudniają głównie edytorów-taksydermistów.  

Czarodziejska góra

Czarodziejska góra - Jan Łukowski, Jozef Kramsztyk, Thomas Mann Ta książka jest jak dwudniowe przebywanie w komorze izolacyjnej na psychotropach obniżających nastrój. Mogłoby się również z powodzeniem nazywać "Sanatorium pod Klepsydrą"...  

Chłopi

Chłopi - Władysław Stanisław Reymont To jedna z tych książek, która czytana pod przymusem w wieku licealnym, przyczynia się do wtórnego analfabetyzmu społeczeństwa.  

Ameksyka. Wojna wzdłuż granicy

Ameksyka. Wojna wzdłuż granicy - Ed Vulliamy Jeśli ktoś lubi Breaking Bad, to jest to dla niego lektura obowiązkowa.  

Mały Książę

Mały ksiażę - Antoine de Saint-Exupéry Nigdy mi się ta książka nie podobała. Kiedyś, niedawno, po latach, na starość - na mnie nie działa - Coehlo dla pięciolatków albo ja jestem pancerną, żeńską odmiana buca. No trudno. ps. Innych książek autora również nie mogę przetrawić.  

Prowincja pełna marzeń

Prowincja pełna marzeń - Katarzyna Enerlich Bolesna cecha współczesnej beletrystyki: sianowatość. Polega na tym, że fabułę rozwleka się niemiłosiernie sprawozdaniami z każdej czynności - "usiadłam na ławce, podniosłam rękę, powiedziałam A, zaraz powiem B". Nudne, bez pazura, bez magii, obiecywane Mazury i prowincja utonęły w bylejakości narracji i papierowych sylwetkach bohaterów. Takie typowe babskie czytadło dla niewymagających.  

Cham

Cham - Eliza Orzeszkowa Bo okropnym wstręcie do Orzeszkowej z czasów licealnych ze zdumieniem odkrywam, że ta książka to bardzo udany portret psychologiczny nieudanego małżeństwa: prostolinijnego mężczyzny i niedojrzałej kobiety, której nikt nie nauczył "jak żyć"... Brzydko prawdziwa książka o tym, jak żyjąc ze sobą ludzie "odkrywają" nie tylko swoich najbliższych, ale i siebie samych, choć zupełnie nieświadomie.  

Obca Pamięć

Obca pamięć (Obca pamięć, #1) - Dan Krokos Książka dla nastolatków (to nie zarzut, jedynie informacja). Do tego zwyczajnie słaba.